Kanbula Geopark, разположен на североизточния ръб на платото Qinghai-Tibet, беше официално обозначен през април на ЮНЕСКО Global Geopark. [Photo provided to China Daily]
Когато най-високото плато на света се сблъска с Жълтата река, петият най-дълъг воден път на планетата, резултатът е драматичен, но деликатен.
В Канбула, отдалечен ъгъл на северозападния Китай в провинция Кингхай, природата извади шедьовър – ярки скали на Данксия, червени пясъчни форми, изваяни от ерозия в скали и проломи; Езерата с тонирани бижута, притиснати от чисти проломи; и гори, които изглеждат недокоснати от времето.
Това е място, където басейните и проломите се редуват, образувайки типична, но уникална наземна форма на Данксия, казва Хоу Гуанглианг, географ от Нормалния университет Qinghai. „И това е място, където можете да прочетете милион години на Земята в скалите.“
Канбула, част от автономната префектура Хуангнан, официално беше обявена за глобален Geopark на ЮНЕСКО през април, признание, което превърна този веднъж вграден регион в нов маяк за пътешественици и учени.
Обхващащ 217 квадратни километра и извисяващ се от 2100 до над 4600 метра над морското равнище, паркът е гоблен на геоложки и екологични чудеса. Данксията се натъпква обгражда на първостепенните гори и стъклените плато езера.
Паркът е повече от геоложка витрина; Освен това е национален горски парк, национален геопарк и живописна зона за запазване на водата, превърнати в такъв. Посетителите могат да изследват основните си атракции, от Свещените планини и води до известния връх на Данксия осемнадесет върхове, като проследяват маршрут на водната и зоната, тъкаща през района в Хайленд.
И все пак историята на Канбула не е само за камък и вода; Става въпрос и за хората. За поколения селяните тук излязоха през прехраната си чрез стопанство и стадото. Сега, тъй като екотуризмът набира скорост, местните жители откриват нов поминък като водачи, ханджии и занаятчии.
„Обозначението като глобален Geopark е като предаване на Qinghai нова обаждаща се карта на света“, казва Хоу. „Привлича повече посетители, които предлагат възможности, които повдигат общностите тук.“
За Hou и други учени Kanbula е жива лаборатория. Неговите скали и каньони имат улики за възхода на платото Кингхай-Тибет, тектонски катаклизми, които оформяха климата и реките на Азия. „Този пейзаж разказва историята на милиони години на еволюция“, казва той.
Тъй като инфраструктурата като пътища, електричеството и чистата вода се подобряват, селата в парка също виждат трансформация. „Животът е по -добър сега“, отбелязва Хоу. „Селяните могат да участват в туристическата индустрия, за да увеличат доходите си. Някои работят като ръководства, запознавайки пътешествениците на уникален местен опит.“
Village Deji е ярък пример за това как културната и туристическата интеграция трансформира общностите. [Photo provided to China Daily]
В живописната зона се намира село Deji, ярък пример за това как културната и туристическата интеграция трансформира общностите. За разлика от вековните тибетски селища, разпръснати през Кингхай, Деджи е новопостроена село от преместени жители.
През 2016 г. окръг Jianzha инвестира 77,7 милиона юана (10,8 милиона долара) в проект за намаляване на бедността и преместването на бедността, като преселва 946 души от 30 села в седем града. До ноември 2017 г. тези семейства, предимно тибетски пастири и фермери, се преместиха в новите си домове, оставяйки след себе си суровата среда на първоначалните си селища на надморска височина над 3000 метра.
„Селяните са живели в трудни условия на голяма надморска височина с ограничен достъп до вода, здравеопазване, училища и пътища“, казва Чанг Яли, заместник -ръководител на град Англа. „На 1960 метра те сега се радват на планини, вода и напълно развита инфраструктура, която донесе огромно удобство, което значително подобри живота им.“
Селото може да се похвали с надеждна вода, електричество, пътища и специализирана пречиствателна станция за канализация, за да защити близката Жълта река. Обществените автобуси работят редовно.
Туризмът води до просперитет. Компанията за развитие на туризма Jianzha Deji инвестира десетки милиони юана в съоръжения като туристически кей, лодки за разглеждане на забележителности, детска площадка, корт за храна, воден парк, каякски съоръжения, къщи за гости, ресторанти и други атракции.
След стартирането на операции през юли 2019 г. компанията е разпространила 3,35 милиона юана в дивиденти: 2,6 милиона юана директно на селяните и 720 000 юана на селския колектив.
Чанг обяснява, че всяко домакинство се насърчава да научи мандарина и да получава обучение за гостоприемство: „Ние ги учим стъпка по стъпка как да обслужват посетителите“.
По време на пиковите периоди като ден, национален ден и почивни дни, селото привлича много туристи. Основният туристически сезон продължава от април до октомври, като повечето идват от близките райони. Международните туристи на групови турнета също посещават.
„През последните две години броят на посетителите се е увеличил значително в сравнение с пандемичните години“, отбелязва Чанг.
За разлика от типичните предприятия, няма разходи за наем за къщи за гости, тъй като те се оперират от собствените домове на селяните. Целият доход от настаняване и хранене преминава директно в джобовете на жителите.
Отвъд туризма, селяните също се възползват от проекти за слънчева енергия. „С достатъчно слънце и подкрепа от China Huaneng Group, ние разработихме фотоволтаични системи на покрива за всяко преместено домакинство“, казва Чанг.
Всяка инсталация има капацитет от 8,4 киловата. „Жителите не плащат за електричество и излишък от енергия се подава в националната мрежа. Наричаме го“ Зелената банка „. Използвайки модел“ самоизползване плюс излишък към мрежа „, всяко домакинство печели стабилен годишен доход от 4000 до 5000 юана.“
Благодарение на тези комбинирани усилия доходът на Деджи на глава от населението достигна 17 600 юана през 2024 г., повече от утрояване на нивото на 4 000-5 000 юана от 2017 г. преди преместването.
„“ Deji „означава“ щастие „в тибетския“, казва Чанг. „Той отразява не само стремежите на селяните за по -добър живот, но и тяхната благодарност към партията и правителството за това, че днешното щастие е възможно.“
В село Деджи, домът на Джиао Баджи служи като частна резиденция и процъфтяваща къща за гости. Двуетажната сграда отразява как преместването и туризмът са променили живота на семейството й.
Тя припомня, че къщата първоначално е била построена като част от правителствената програма за преместване: „Правителството допринесе 80 000 юана и всяко домакинство трябваше само да събере 10 000 юана, за да се премести. Баните и кухните дойдоха напълно оборудвани“.
С печалбата от управлението на къщата за гости, по -късно Jiao добави малък втори етаж, за да разшири бизнеса си.
Преди да се премести в село Деджи, Джиао, нейният съпруг и трите им деца живееха несигурен ечемик на земеделие и пшеница на голяма надморска височина. Доходите им бяха на милостта на времето и далеч от гарантирано.
Днес на 50 години тя управлява къщата за гости, докато се грижи за младата си внучка. Въпреки че разбира само основен мандарин, тя води прости разговори с гости.
Тази година Jiao кандидатства за правителствена субсидия за обновяване на част от дома си от къща за гости в малък ресторант, надявайки се да създаде друг поток от доходи.
„От преместването си в селото, всичко е много по -удобно, като училище за децата и достъп до здравеопазване. Животът се е подобрил значително“, казва тя.
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество