„При въвеждането на единната европейска валута от 01.01.2026 г. няма да се сключват нови трудови договори или да се преподписват настоящите такива“ – това каза Кирчо Кирев, директор на Дирекция „Инспекция по труда“ Хасково (ДИТ Хасково) при откриването на информационно събитие в областния град за повишаване на информираността за еврото, трудовите договори и възнаграждения. Във форума взе участие областният управител Стефка Здравкова, представители на работодателите и на национално представителните синдикални организации в региона.

„Трудовите възнаграждения автоматично ще се превалутират в евро. Те няма да променят стойността си и тя ще се запази“, увери Кирев по време на форума. Той допълни още, че ако работниците считат, че са ощетени след превалутирането, те ще могат да се обръщат към контролните органи на ИА „Главна инспекция по труда“.

По време на форума бяха представени и резултати от контролната дейност на териториалната дирекция за първите шест месеца на 2025 г. Инспекторите по труда са извършили 571 бр. проверки, при които са установили 64 работещи без трудови договори. За същия период на 2024 г. те са били 56.

От Инспекцията по труда използват повода да напомнят на работещите, че писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане гарантира в най-пълна степен техните трудови права. Той се сключва преди постъпване на работа. Преди реално да започне работата, работникът или служителят трябва да е получил екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, копие от вписването на началото на трудовото правоотношение, заверено в териториалните дирекции на Националната агенция за приходите (НАП), както и длъжностна характеристика. Работодателят няма право да допуска наетия до работното му място, преди да е регистрирал в НАП трудовия му договор. Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план и пенсията.

Кирчо Кирев обърна внимание на работодателите, че трябва да предприемат мерки за опазване живота и здравето на работещите през летните месеци, когато температурите са високи и създават риск от прегряващ микроклимат за работа в закрити помещения или от неблагоприятното им въздействие при работа на открито. Повече информация за мерките, които трябва да се предприемат е налична на:  https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/422/node/13616

Дирекция „Инспекция по труда“ Хасково проведе и две извънредни кампании в сектор „Строителство“. Най-честите констатирани нарушения са свързани с необезопасяването на строителните обекти, в т.ч. необезопасени технологичните отвори в конструктивните елементи като асансьорни шахти, прозорци, стълбища и др. Работи се на необезопасени скелета. Установени са 31 работници без лични предпазни средства. Съставени са 9 бр. актове за спиране на обекти, етажни нива и работно оборудване.

„Законодателят е вменил цялата отговорност по осигуряване на здраве и безопасност при работа на работодателите. Те трябва да създадат правила за безопасна работа съобразно вида дейност, която осъществяват, и да приложат ефективен контрол за спазването им“, напомни отново Кирев. Той подчерта, че работещите също имат право да откажат изпълнението на работа, която застрашава живота и здравето им.

От ДИТ Хасково апелират при нарушаване на трудовите права работещите да подават сигнали своевременно – докато още са на работните си места, и да съдействат на контролните органи, което е гаранция за по-ефективно прилагане на закона. Сигнали могат да се подават на място във всяка регионална дирекция, по пощата, с куриер, през специалната форма за подаване на сигнали на сайта на Агенцията, чрез  Системата за сигурно електронно връчване на Министерството на електронното управление https://edelivery.egov.bg/

 Повече информация е публикувана в секцията „Административно обслужване“, рубрика „Център за административно обслужване“.

 

 

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество

By admin