Заявки за разкриване на 1700 работни места по проект „Младежки практики“ са подали работодатели само през първия месец от започването на проекта. До момента по процедурата са сключени 238 договора за близо 3 млн. лв. за осигуряването на практики за 507 младежи, показват данните на Агенцията по заетостта.
Заявените работни места са предимно в търговията и услугите. Сред най-търсените длъжности са технически сътрудник, оператор за въвеждане на данни, продавач-консултант, барман, сервитьор. Наетите по проект „Младежки практики“ получават месечно възнаграждение в размер на една минимална работна заплата (1077 лв.). С тях работи ментор, който напътства първите им стъпки в избраната професия. Продължителността на практиките е до 6 месеца.
През този период работодателите получават средства за изплащане на трудовите възнаграждения и дължимите социални и здравни осигуровки на младежите, както и за менторите, които ще получават половин минимална заплата. В случай че след края на практиката наемат младежите с безсрочен трудов договор, работодателите ще получат средства за покриване на разходите за социално и здравно осигуряване за 6 месеца.
Основната цел на проект „Младежки практики“ е да подкрепи младежи до 29 години да придобият практически умения. Общият бюджет на мярката е 46 млн. лв. Очакванията са с тези средства да се осигури възможност за обучение чрез работа на 10 000 младежи. Бюрата по труда в цялата страна продължават да набират заявки от работодателите.
Проектът се финансира по Програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс.
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество