Европейската комисия одобри над 380 милиона евро за финансиране на 133 нови проекта по програма LIFE, която е насочена към опазване на околната среда и справяне с климатичните промени. Отпуснатата сума покрива повече от половината от общите инвестиционни нужди на стойност 574 милиона евро за тези проекти. Останалата част от средствата ще бъде осигурена от национални, регионални и местни власти, публично-частни партньорства, бизнеси и граждански организации.
Проектите, финансирани по програма LIFE, играят ключова роля в изпълнението на целите на Европейската зелена сделка, включително постигането на климатична неутралност на ЕС до 2050 г. и спирането на загубата на биологично разнообразие до 2030 г. Това финансиране ще има дългосрочно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци.
Основни области на финансиране
Новите проекти обхващат всички основни направления на програма LIFE, като се мобилизират значителни финансови ресурси:
- 143 милиона евро (от които 74 милиона евро от ЕС) за проекти, свързани с кръгова икономика и подобряване на качеството на живот. 26 проекта ще работят за намаляване на водопотреблението, индустриалните и битови отпадъци, както и за намаляване на въздушното и шумовото замърсяване.
- 216 милиона евро (144.5 милиона евро от ЕС) ще бъдат насочени към проекти за възстановяване на сладководни, морски и крайбрежни екосистеми, както и подобряване на състоянието на редки животински видове.
- 110 милиона евро (62 милиона евро от ЕС) за проекти, насочени към устойчивост на климата, неговото смекчаване и управление на свързаните рискове.
- 105 милиона евро (99 милиона евро от ЕС) за ускоряване на прехода към чиста енергия чрез различни пазарни и управленски решения.
Примери за проекти, подпомагащи устойчивостта и иновациите
Един от 26-те проекта, насочени към кръговата икономика и подобряване на качеството на живот, е италианският проект LIFE GRAPhiREC, който предвижда рециклиране на графит от батерии. Този проект, с бюджет от 7.5 милиона евро, се очаква да генерира 23.4 милиона евро приходи и да спести 25 милиона евро производствени разходи. В Испания, проектът LIFE POLITEX ще инвестира 5 милиона евро за намаляване на екологичния отпечатък на модната индустрия, като преработва текстилни отпадъци в нови материали.
За справяне с проблемите на водните ресурси, проектът DESALIFE на Канарските острови, с бюджет от 9.8 милиона евро, ще произвежда прясна вода от Атлантическия океан с помощта на плаващи буи, захранвани от вълнова енергия, които ще доставят 1.7 милиарда литра опреснена вода.
Сред проектите за опазване на природата и биоразнообразието е LIFE4AquaticWarbler, който цели опазването на редкия вид птица – тръстиковия шавар, с бюджет от почти 24 милиона евро, и който включва участие на 10 държави, включително и Украйна и Сенегал.
За справяне с изменението на климата, проекти като IMAGE LIFE и LIFE VINOSHIELD ще помагат на световноизвестни лозарски региони и производители на сирена като Пармиджано, Реджано и Камембер да се адаптират към екстремни климатични явления. Бюджетът за тези проекти възлиза на 6.8 милиона евро.
Българския принос: Биологично разнообразие, опазване на водните ресурси и чиста енергия
България ще реализира три проекта в сферите „Природа и биоразнообразие“, „Околна среда и ресурсна ефективност“ и „Преход към чиста енергия“:
История и бъдеще на програма LIFE
През своите 32 години съществуване, програма LIFE е съфинансирала над 6 000 проекта за околната среда и климата в ЕС и асоциирани страни.
133-те новоодобрени проекта са избрани сред над 653 кандидатури, подадени по поканата за предложения за 2023 г. Финансирането за програма LIFE за периода 2021-2027 г. е увеличено с почти 60%, достигайки над 5.43 милиарда евро. Управлението на грантовете по програмата се осъществява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA).
/ВИ/
/ИИ/
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество