Небанковият финансов сектор е готов за въвеждането на еврото. Компаниите са разработили вътрешни планове за прехода, актуализирали са информационните си системи и са започнали комуникация с клиенти и партньори относно предстоящите промени. Това обяви председателят на КФН Васил Големански пред БНТ.

„Какво означава това – че след 1 януари хората не трябва да се притесняват за размера на пенсиите, застраховките и инвестициите си. Те ще се преизчислят автоматично в евро, без да се налага да подписват нищо. И тук е мястото да кажа изрично – всеки, който се опита да им каже нещо различно,  е потенциален измамник. Ако има такива опити, те трябва незабавно да сезират  отговорните органи, включително и КФН“, допълни Васил Големански.

„По отношение на пенсионните фондове, секторът е спокоен. Дружествата са с добри показатели, управляват успешно средствата, които са им поверени. Секторът е добре регулиран, на ежедневна база постъпват отчети, следят се всички сделки с парите на клиентите и се правят анализи“, поясни Васил Големански.

Той призова хората да бъдат бдителни и да подават сигнали в КФН при всяко съмнение за парите си. През годините сме имали опити за измами от лица, които предлагат различни финансови схеми за инвестиции с много висока доходност за кратко време. Когато човек чуе нещо подобно, трябва да си даде нужното време за проверка – дали предложението идва от лицензирани дружества и кой ги регулира. Комисията приема сигнали по всички платформи и е готова да реагира с целия си експертен потенциал – междуинституционален и международен, каза председателят на КФН.

„Хората трябва да заложат на превенцията. При всяко предложение за финансова услуга, независимо от къде идва, дайте си време да проучите всички детайли. На нашия сайт можете да проверите списъците с всички лицензирани поднадзорни лица – от инвестиционните посредници, през застрахователните брокери, до лицата, които търгуват с криптоактиви. Ако някой ви предлага инвестиция и е извън този списък, това означава почти сигурна измама“, заяви още председателят на КФН.

„След въвеждането на еврото, Комисията за финансов надзор ще следи дали поднадзорните ѝ лица предоставят ясно, четливо и разбираемо двойното обозначаване на стойности в евро и левове по време на преходния период. Това включва цени на услуги, такси, комисиони, информация за притежавани активи, дялове, премии по застраховки и парични салда по клиентски сметки. Важно пояснение е, че изискването за двойно обозначаване на цените за поднадзорните на КФН лица, по отношение на размера на таксите и комисионите за предоставяните от тях финансови услуги, започва един месец след датата на влизане в сила на решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България“, заяви Васил Големански.

По отношение на криптоактивите, които от началото на юли са под надзора на КФН, председателят заяви, че на практика досега те не са били регулирани.

„Опитваме се да настигнем бързото  развитие на сектора. Но, където има бързина, съществуват и възможности за измами. Проблемът е, че инструментите стават все по-сложни и ако доскоро се ограничавахме с проблемите на нашия пазар, сега, образно казано, сме на световната сцена. Затова трябва да сме изключително прецизни в проверката както на лицата, които се занимават с такива активи, но и с капиталите зад тях. КФН е един от органите, които трябва да дават лицензи на лица, които се занимават с криптоактиви. В рамките на този процес ще се опитаме да отсеем всички рискови фактори, за да е сигурен българският гражданин, че инвестира безопасно и парите му са защитени, обяви председателят на КФН.

Спестяванията на българите се увеличават, но за съжаление все още преобладават банковите депозити и вложенията в имоти. Нашата амбиция е все повече да се увеличават инвестициите във финансови продукти, тъй като те увеличават богатството на хората, завърши Васил Големански.

Цялото интервю можете да видите тук.

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество

By admin